reklama

O legalizácii marihuany

Bačka, burina, doping, ganja, gras, káva, konope, makak, mariánka, mariša, seno, zelená a iné. Marihuana je známa nielen pod týmito názvami. Jej liečebné účinky sú v súčasnosti často prezentované ako dôvod pre jej legalizáciu. Aký môže mať však dopad na zdravie človeka?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (67)

 Marihuanu pozná každý. Ide o drogu, ktorá pozostáva z usušených častí tela rastliny konope (cannabis). Na Slovensku sa vyskytujú tri druhy tejto čarovnej rastlinky- cannabis sativa, cannabis indica a cannabis ruderallis, pričom posledné dva druhy sú klasifikované ako poddruhy cannabis sativa. Konope v usušenej podobe, známej ako marihuana, obsahuje látku THC. THC je skratka pre tetrahydrokanabinol a ide o psychoaktívnu časť konope. Najvyšší podiel tejto látky sa nachádza v šiškách, spravidla v samičích rastlinkách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Cannabis sativa
Cannabis sativa 

 Marihuana je vďaka obsahu tejto psychoaktívnej látky často vyhľadávanou a ľahko dostupnou drogou. Jej účinok na organizmus sa mení v závislosti od dĺžky užívania. Pri zriedkavom používaní sa často vyskytuje zmenená orientácia v čase a v priestore, zmeny nálad, únava a mierna svalová relaxácia. Pri chronickom užívaní sú známe dopady na kapacitu vnímania a prudké zmeny nálad. Tieto „stavy“ sú hlavnou vyhľadávanou „zábavou“ u ľudí túžiacich okúsiť marihuanu. Jej užívanie však spôsobuje „vedľajšie“ účinky, ktoré sú veľmi rozmanité a medzi často vyskytujúce sa patrí zmätenosť, bolesti hlavy, závrate, zvýšený tep a kolísavosť krvného tlaku, svalová relaxácia vyúsťujúca do apatie a sťaženého dýchania. A čo je najhoršie, u ľudí s predispozíciou k psychickým poruchám často pôsobí ako spúšťač

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V tomto príspevku sa však sústredíme nie len na účinok tejto „slabej“ drogy, ale aj na potenciálnu legalizáciu marihuany. 

 Iste ste už niekde počuli, že mnoho ľudí žiada legalizáciu marihuany. Obhajujú ju ako drogu nenávykovú, drogu zdraviu prospešnú a neškodnú. To však nie je tak jednoduché.

 Často sa mi stáva, že stretnem osobu, ktorá sa hrdo pýši faktom, že okúsila, ba permanentne užíva marihuanu, dokonca mi núka predaj, či vzorku zdarma. Je to však normálne?

 Síce primárnym účinkom marihuany je určitý stav surreality, využívaná je taktiež v medicíne aj ako liečivo v rôznej liekovej forme. Známa je konopná masť, ktorá pomáha pri liečbe popálenin, akné, pri liečbe niektorých druhov ekzémov, bolestiach chrbtového svalstva, zápaloch a podobne. Účinok marihuany je využívaný aj v medicíne v podobe silného analgetika, resp. v podobe eufóriu vyvolávajúcej látky v ťažkých štádiách smrteľných ochorení. Jej liečebné účinky sú známe v mnohých ťažko liečiteľných ochoreniach. A vďaka tomuto účinku je žiadaná legalizácia marihuany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Je pochopiteľné, že sa bežní užívatelia marihuany ako drogy pre jej euforizačný účinok chytajú možnosti legalizácie marihuany ako záchranného kolesa, ktoré im umožní naďalej užívať túto drogu. Je však otázne, či by žiadali legalizáciu marihuany aj v tom prípade, ak by zákaz užívania tejto drogy pre jej účinok na centrálny nervový systém permanentne trval, a legalizácia by platila pre chorých pacientoch, ktorí skutočne marihuanu potrebujú. 

 Môj názor je vlažný. Súhlasím s legalizáciou marihuany, som všetkými desiatimi pre. ALE! Domnievam sa, že by bolo správne legalizovať marihuanu len na medicínske účely, na liečbu chorých. Myslím si, že marihuana viac podporovaná pre medicínske účely by bola vhodným základom pre výskum liečiv so silným terapeutickým účinkom. Samozrejme nie profylaktickým. Na druhú stranu, nesúhlasím s legalizáciou pre širokú verejnosť. Nie je to vhodné. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Marihuana nezabila nikoho. Ak vôbec áno, zabila určite menej ľudí ako alkohol a cigarety“.

 Áno, so slovami obrany sa stretávam veľmi často. Avšak toto tvrdenie nepovažujem za skutočne pravdivé. Ako som spomínal, marihuana môže vyvolať vedľajšie účinky, medzi tie častejšie patrí apatia, svalová relaxácia vyúsťujúca do sťaženého dýchania. Nič závažné, ide len o krátkodobý a vratný účinok. Riziko je však iné. Marihuana pôsobí ako spúšťač psychických ochorení u ľudí s predispozíciou alebo so sklonmi k duševnej chorobe. A tu sranda končí. Je mnoho prípadov, kedy človek trpiaci príkladom depresiou užíval marihuanu, v jeho mysli bola však zakorenená schizofrénia, či sklony k agresii, sebapoškodzovaniu a pod. Chronické užívanie marihuany spustilo tieto ťažko liečiteľné duševné ochorenia. Jedinec trpiaci bežnou depresiou sa tak stáva duševne chorým človekom, ktorý predstavuje riziko pre svoje okolie. Môže ohrozovať zdravie nie len svoje, ale aj svojho okolia. Povedzme si, ako môžeme vedieť, kto má určitý sklon k psychickým ochoreniam? A ako môžeme vedieť, že marihuana nebude pôsobiť ako spúšťač tochto ochorenia? Cítil by sa človek bezpečne v spoločnosti ľudí, ktorí aktívne (a plne legálne) užívajú marihuanu, majú prudkú zmenu nálad a môžu ohroziť zdravie ostatných?
Čo ak by sa vodič pred cestou posilnil dávkou marihuany? Prípadov s podnapitými a opitými vodičmi je vždy neúrekom. Myslíte si, že by sa nenašli ľudia, ktorí by pod vplyvom psychoaktívnych látok nesadli za volant a neohrozovali život nevinných?

 Druhým rizikom, ktoré považujem za rozhodujúce v mojom názore je riziko spojené s prechodom na inú drogu. 

 Je jedno o akú drogu ide, hoci ide o obyčajnú čokoládu (drogu môžeme definovať aj ako látku, ktorú človek užíva, pretože po jej užití pociťuje príjemný stav, ktorý bez drogy nepociťuje). Ako som povedal, hoc sme „závislí“ na mliečnej čokoláde, jej chuť nás po čase omrzí a dostaneme chuť experimentovať. Hm... mliečna čokoláda. Mňam. Ale čo tak roztopená čokoláda na ovocí? Mandarinky v čokoláde! A čo tak pridať aj vanilkovú zmrzlinu? Vanilková zmrzlina, mandarinky a na tom všetkom rozliata horúca mliečna čokoláda! Geniálne. A podobne je to aj s marihuanou. Je mnoho ľudí, ktorí sa k marihuane dostali cez alkohol, alebo cigarety. A ešte viac ľudí, ktorí marihuanu užívajú popri fajčení tabaku, alebo pití alkoholu. To je presne ako s tými mandarinkami, čokoládou a zmrzlinou. Zaručujem, že človek užívajúci aktívne marihuanu už od puberty (čo je u nás bežné), ktorí si nepovie STAČILO, neskončí pri marihuane a siahne po tvrdšej droge, ktorá predstavuje vážne riziko. A tak zlozvyk "piť keď fajčím" alebo "fajčím keď pijem" sa nahradí skutočne nebezpečným zvykom "dám si marihuanu a potom pervitín, lsd a podobne."

Závery?

Ako rád hovorím- nič nie je čiernobiele. Výnimkou nie je ani konopa, ktorej legalizácia a účinok má svoje pre a proti:

Pre:

+ marihuana skutočne lieči ťažké ochorenia

+ marihuana môže uľahčiť posledné štádia závažných smrteľných ochorení

+ jej liečebný účinok sa spája s liečbou rakoviny (počul som o tom, nepoznám však mechanizmus účinku)

+ je v podstate ľahko dostupná a finančne nenáročná

+ ide o rastlinu, nie chemickú syntetickú náhradu, preto je obohatená o mnohé látky s rozmanitým účinkom

+ nevyvoláva závislosť tak, ako drogy tvrdé

Proti:

- stále ide o drogu, aj keď „mäkkú“

- môže pôsobiť ako spúšťač psychických ochorení (!)

- ak by bola legálna, jej účinok by bol pravdepodobne zneužívaný

- je smutné, že marihuanu užívajú čoraz častejšie mladší ľudia

- ľudia si neuvedomujú závažnosť tejto a inej drogy

- marihuana je mostom k iným drogám

Nezabudnite, keď kvapka kvapká, aj do kameňa dieru urobí :)

Aký je váš názor?

Dávid Ferko

Dávid Ferko

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Homo sum et nihil humanum a me alienum puto - som človek a nič ľudské mi nie je cudzie. Predmetom môjho blogu je poukázanie na fakt, že nič nie je čiernobiele. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu